Search
Generic filters

info@paindoctor.co.il

053-995-6152

טיפול בכאבים בקנאביס רפואי

האם קנאביס-רפואי יכול להפחית את הכאב ואת המוגבלות שאני חווה?
התשובה לשאלה זו היא:
שבסבירות גבוהה מאוד.

קנאביס רפואי לטיפול בכאב MEDICAL CANNABIS

קנאביס רפואי הינה אפשרות שיש לשקול במידה והיו מספר ניסיונות כושלים להקל על הכאבים החזקים שאתם סובלים מהם על-ידי משככי כאבים קונבנציונאליים המיועדים לכאבים הנובעים ממקרים חמורים של מוגבלות אורטופדית, ריאומטולוגית או נוירולוגית, או במידה והמאבק במחלת הסרטן השאירה בכם צלקות כימיות או כירורגיות.

השיקולים הפוליטיים והכלכליים סביב נושא הקנאביס הרפואי הם הסיבה לכך שהמחקרים המדעיים והספרות מקצועית רק מתחילים להתפרסם.

מה שכן התגלה עד כה, הוא שלמרות העדרן של אותן הוכחות מדעיות מהסוג שמנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) דורש, נראה כי ישנן השפעות מיטיבות משמעותיות מאוד, ופרופיל סיכון מבטיח במיוחד.

במילים אחרות: נראה כי הקנאביס הרפואי תורם רבות לאנשים הסובלים מכאבים חריפים ומעורר תופעות לוואי שליליות זניחות בלבד. המוני מטופלים ברחבי העולם מדווחים על הקלה בכאב, ירידה בתופעות הלוואי של תרופות וירידה ברמת ההתמכרות למשככי הכאבים (בהשוואה למשככי כאבים אופייאטים במרשם ובאישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי), שיפור במצב-הרוח, שיפור בתיאבון, שיפור בתחושה הכללית, בנוסף לשיפור בסיבולת הפיסית והמנטאלית. כל אלו מובילים למצב בו המטופלים הופכים פעילים ונוכחים יותר כבני-זוג, הורים ועובדים.

ד”ר אדהאן טיפל בלמעלה מ-1000 מטופלים קנאדיים וישראלים בעזרת קנאביס-רפואי בתקופה של למעלה מ-15 שנות עבודה, והצוות המנוסה שלו כולל חלק מהקלינאים המובילים בישראל ומומחים בתחום הטיפול הנאות בקנאביס רפואי. מאות מטופלים אסירי-תודה ובני-משפחותיהם הודו לד”ר אדהאן על ש"נתן להם בחזרה את חייהם בעזרת קנאביס רפואי בשילוב עם מאמצי שיקום רב-מערכתיים!".

רוב הפציינטים המטופלים בקנאביס רפואי על-ידי ד”ר אדהאן גילו כי הם יכולים לחדול מנטילת משככי הכאבים בתוך חודשים ספורים מתחילת הטיפול בקנאביס הרפואי… הסיבה לכך היא התגלית כי הם לא זקוקים יותר לתרופות נוספות בכדי להפחית את הכאב.
תוכלו לקרוא פרטים נוספים על כך בקישור הזה

האם קנאביס-רפואי יכול להפחית את הכאב ואת המוגבלות שאני חווה?

במהלך העשור האחרון זכה הקנאביס הרפואי זכה לתשומת לב רבה בכלי התקשורת בישראל. למרבה הצער, לא כל המידע אודות הקנאביס הרפואי המופיע ברשת האינטרנט ובטלוויזיה הוא מדויק.
חלק מגזימים ביתרונותיו תוך שהם מתעלמים מהסיכונים.
הטקסט הקצר שלפניכם הינו מקור מידע אמין ונגיש לאלו המחפשים מידע מדויק אודות הקנאביס הרפואי בישראל.

צמח הקנאביס הרפואי לטיפול בכאב כרוני

במדינת ישראל ישנן שתי דרכים לקבל מרשם לקנאביס רפואי:

1. קבלת רישיון לקנאביס רפואי משר הבריאות. זוהי הדרך הפופולארית ביותר לקבלת קנאביס רפואי. ראו פרטים נוספים בהמשך. 
2. קבלת מרשם לסטיבקס, תרסיס מבוסס קנביס, היחיד שמאושר כתרופה הניתנת בהתזה לחלל הפה. (SATIVEX). סטיבקס מיוצרת בתהליך מבוקר ומוקפד תוך עמידה בסטנדרטים המחמירים ביותר, כפי שנדרשים בתעשיית התרופות. . ניתן לקבל סטיבקס ע”י מרשם רפואי פשוט. סטיבקס מאושר לטיפול בספסטיות וכאב נוירופטי בחולי טרשת נפוצה (MS) (כלול בשב”ן של כל קופות החולים), ולטיפול לכאב כרוני ממקור סרטני (כלול בשב”ן של קופ”ח כללית. להתוויות שמחוץ לאינדיקציה הרשומה, יש צורך בקבלת טופס 29ג מהמרפאה.מרשם לסטיבקס אינו דורש קבלת רישיון לקנאביס רפואי ממשרד הבריאות.
לסטיבקס יתרונות וחסרונות, והדרך הטובה ביותר להכירם היא בעזרת מומחה רפואי בתחום רפואה פיסיקלית ושיקום כמו ד”ר אדהאן. ד”ר אדהאן החל לרשום למטופליו סטיבקס לפני 15 שנים וצבר ניסיון רב בכל הנוגע לשימוש בתרופה זו בקנדה ובישראל. סטיבקס הוא טיפול יעיל ונוח למתן.
קבלת רישיון לקנאביס רפואי בישראל.
אלפי ישראלים קיבלו רישיון לקנאביס רפואי למצבי כאב קשים לטיפול. זוהי הדרך הפופולארית ביותר לקבלת רישיון לקנאביס רפואי בישראל.
לפני ששר הבריאות יאשר מתן רישיון לקנאביס רפואי, יש לוודא כי המטופל כבר ניסה וכילה את כל אפשרויות הטיפול הקונבנציונאליות, וכי הן נכשלו בניהול הכאב. את הפרטים על תהליך קבלת הרישיון לקנאביס רפואי תמצאו בהמשך המסמך.

מהו קנאביס רפואי?

קנאביס רפואי הינו צמח-מרפא שמהווה כלי טיפול בארגז הכלים של רופאים ומטפלים מזה קרוב ל-5000 שנים.
לא מדובר בתרופה המאושרת על-ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), ומסיבה זו לא זכה במימון ההכרחי לפיתוח רחב-היקף ולמחקרים רפואיים מקיפים אודות הרכיבים הפעילים שבו, וזאת בשונה מתרופות אחרות המקבלות מימון מחברות תרופות בעלות עניין אשר מוכנות להשקיע סכום ממוצע של 800 מיליון דולר לצורך מחקר מדויק אודות היתרונות וסיכונים של תרופה.
נכון לשנת 2010, העלות של הפקת עדות מחקרית ברמה 1 לגיבוי טיפול חדש בכאב הגיעו לסכום של 864 מיליון דולר בקירוב. בשנים האחרונות התעוררות תנועות בינלאומיות הדוחפות לעבר הפיכת הקנאביס הרפואי לחוקי לשימוש החלו להגביר את כמות המימון הזמין ההכרחי למחקר צמח רפואי זה.
עם היסטוריה של 5000 שנות שימוש לטיפול במצבים רפואיים שונים, ההנחה כי לקנאביס הרפואי יש ככל הנראה השפעות רפואיות חזקות וחיוביות היא מאוד הגיונית. אם לא היו לו, הוא לא היה נמצא בשימוש אלפי שנים. ניתן גם להניח בביטחון כי קנאביס רפואי מביא עימו יותר יתרונות מחסרונות ברוב המקרים, אפילו ששאלה זו לא זכתה למחקר מקיף ורשמי.
סר וויליאם אוסלר, בוגר המוסד הרפואי בו למד ד”ר אדהאן (אוניברסיטת מקגיל), והאיש המכונה לעיתים קרובות “מייסד הרפואה המודרנית” ייסד גם את בית-החולים הנחשב למודרני ביותר בעולם, המרכז הרפואי ע”ש ג’ון הופקינס (John Hopkins Medical Center). בהצהרה מפורסמת שלו הוא אומר כי “רפואה היא מדע של אי-וודאות ואומנות של הסתברות”. הוא תמך בשימוש במיצויי של קנאביס שיוצר בזמנו על-ידי חברת פייזר (Pfizer), מיצוי שהוא ראה כ”טיפול היעיל ביותר למיגרנות”, לצד מצבים אחרים.

במשך אלפי שנים, בני האדם השביחו זני קנאביס לפי טעמם וצרכיהם, ממש כפי שהשביחו זני כלבים או שושנים. לאחר היסטוריה בת מילניום של התערבות אנושית, אנו לא יודעים כיצד נראה צמח הקנאביס המקורי, ממש כפי שאין אנו יודעים כיצד נראו הכלב או השושנה הראשונים. חשוב להבין כי לעובדה זו משמעות רבה, שכן ישנם אלפי סוגי קנאביס ברחבי העולם, וכל זן בעל הרכב כימיקלי שונה, והשפעה שונה. זנים מסוימים מעוררים השפעות פסיכוטיות יותר, אשר יכולות להיות מסוכנות, בעוד שזנים אחרים עשירים ברכיבים בעלי תכונות רפואיות.
כאשר משווים בין ההשבחה של מיני צמח הקנאביס לזו של זני הכלבים השונים – לצמח הקנאביס אלפי זנים. הפודל והפיט-בול מגיעים מאותו שורש גנטי, אך אנשים חוששים מהפיט-בול, ובצדק. ישנו אחוז באוכלוסיה שאוהב כלבי פיט-בול, ואחרים הרוצים להוציא את הגזע מהחוק.

טכניקות בוטניות מודרניות מאפשרות למגדלי הקנאביס לגדל קנאביס על-בסיס מגוון רכיבים רבי-עצמה. כאשר רופאים ואנשי-מדע מדברים על הסיכונים והיתרונות של הקנאביס הרפואי, הם מדברים על הרכיבים השונים שבצמח. שלא כמו תרופות מרשם שלרוב כוללות רכיב פעיל אחד, הקנאביס הרפואי כולל מספר רכיבים פעילים.
בצמח הקנאביס למעלה מ-400 תרכובות! חלק מאותן תרכובות כימיות בצמח הקנאביס הינן:
Tetrahydrocannabinol, (THC), cannabidiol (CBD), cannabinol (CBN), cannabavarin (THCV), cannabigerol (CBG), cannabichromene (CBC), delta-8-THC, cannabicyclol (CBL), cannabitriol (CBT), and cannabielsoin THC הוא האחראי העיקרי על ההשפעות הפסיכדליות של הקנאביס (בנוסף למספר השפעות רפואיות), בעוד ש-CBD חסר כל השפעה פסיכדלית, אך השפעות רפואיות ניכרות.

מה שכן התגלה עד כה, הוא שלמרות העדרן של אותן הוכחות מדעיות מהסוג שמנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) דורש, נראה כי ישנן השפעות מיטיבות משמעותיות מאוד, ופרופיל סיכון מבטיח במיוחד. במילים אחרות: נראה כי הקנאביס הרפואי תורם רבות לאנשים הסובלים מכאבים חריפים ומעורר תופעות לוואי שליליות זניחות בלבד. המוני מטופלים ברחבי העולם מדווחים על הקלה בכאב, ירידה בתופעות הלוואי של תרופות וירידה ברמת ההתמכרות למשככי הכאבים (בהשוואה למשככי כאבים אופייאטים במרשם ובאישור מנהל המזון והתרופות האמריקאי), שיפור במצב-הרוח, שיפור בתיאבון, שיפור בתחושה הכללית, בנוסף לשיפור בסיבולת הפיסית והמנטאלית. כל אלו מובילים למצב בו המטופלים הופכים פעילים ונוכחים יותר כבני-זוג, הורים ועובדים.
ד”ר אדהאן טיפל בלמעלה מ-1000 מטופלים קנאדיים וישראלים בעזרת קנאביס-רפואי בתקופה של למעלה מ-15 שנות עבודה, והצוות המנוסה שלו כולל חלק מהקלינאים המובילים בישראל ומומחים בתחום הטיפול הנאות בקנאביס רפואי. מאות מטופלים אסירי-תודה ובני-משפחותיהם הודו לד”ר אדהאן על ש”נתן להם בחזרה את חייהם בעזרת קנאביס רפואי בשילוב עם מאמצי שיקום רב-מערכתיים!”.
רוב הפציינטים המטופלים בקנאביס רפואי על-ידי ד”ר אדהאן גילו כי הם יכולים לחדול מנטילת משככי הכאבים בתוך חודשים ספורים מתחילת הטיפול בקנאביס הרפואי… הסיבה לכך היא התגלית כי הם לא זקוקים יותר לתרופות נוספות בכדי להפחית את הכאב.
תוכלו לקרוא פרטים נוספים על כך בקישור הזה

מדוע כל-כך הרבה רופאים מתנגדים לשימוש בקנאביס הרפואי?

ציטוט נוסף של סר וויליאם אולסטר אומר כי “כגודל הבורות כך גודל הדוגמה”, ובמילים אחרות, ככל שיש פחות ידע על נושא מסוים, האנשים העקשנים ביותר נשארים באמונתם כי הוא פסול או רע. יהירות היא איננה תכונה המקדמת בריאות.

למרות שמדע הרפואה מתהדר בסובייקטיביות המדעית שלו, על המרפא העניו להסכים לקבל את העובדה כי בתחום הכאב-הכרוני שאינו ממקור סרטני, המדע מוכיח כי בעזרת השימוש בטיפולים קונבנציונאליים מוכחים מדעית, הרופאים מצליחים לעזור פחות או יותר לשליש מהפציינטים. 66% הנותרים הסובלים מכאבים כרוניים שאינם ממקור סרטני – ללא טיפול הולם.

הטיפולים הקונבנציונאליים באים עם מחיר, ואינם חפים מתופעות לוואי. כמות מקרי המוות על-רקע צריכה ותופעות הלוואי של תרופות אופיאטיות נמצאים בנסיקה אדירה בכל העולם. רעילותם של נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) אחראית על עלייה בשיעורי החולי והתמותה. ובכל זאת, רופאים רבים ממשיכים לפעול אך-ורק לפי השיטות המדעיות במקום לחקור טיפולים פחות מבוססים מדעית. מרבית המרשמים לתרופות למניעת כאב מגיעים מרופאי משפחה או רופאים מומחים שאינם מתמחים בטיפול בכאב.

הניסיון שלנו חשף טעויות רבות במתן מרשמים לתרופות נוגדות-כאבים, על-בסיס העובדה כי הרופא שנתן את המרשם אינו מומחה בניהול כאב.

האם המרכז לטיפול מתקדם בכאבים במודיעין יכול לעזור לי?

ד”ר אדהאן והמרכז  לטיפול מתקדם בכאבים במודיעין אוחזים בדעה כי על המטפל להימנע מגאווה, ולהשתמש בכל כלי העומד ברשותו, כאשר הוא בטיחותי בגבולות ההיגיון הבריא, בכדי לעזור לאותם האנשים שחייהם הפכו בלתי-נסבלים בגלל הכאב שהם חווים.

עם היסטורית שימוש הנפרשת לאורך 5000 שנים, ועם פרופיל הנראה בטוח בצורה מתקבלת על הדעת, זוהי חובתנו לתמוך במאמציו של שר הבריאות לאפשר גישה נבונה לצמח זה עבור אותם פציינטים ישראלים הסובלים נואשות מכאב.

כאמור, ישנו בנמצא רק מעט ידע מדעי אודות הסיכונים והיתרונות של השימוש בקנאביס הרפואי. זוהי הסיבה מאחורי העובדה כי השימוש בקנאביס רפואי, מנקודת מבטם של הרופאים, שמור אך ורק לאותם מקרים נואשים בהם מוצו עד תום ונכשלו כל הטיפולים הקונבנציונאליים.

המרכז לטיפול מתקדם בכאבים במודיעין מנוהל על-ידי מומחים ברפואה שיקומית, ואנו לא מטפלים בקנאביס רפואי בכל מצבי הכאב ברשימה של משרד הבריאות. אנו סלקטיביים, ומתמקדים בעיקר במטופלים הסובלים ממוגבלות חמורה עקב מצבים נוירולוגיים, ריאומטולוגים או אורטופדיים.

לפניכם מעט מידע פרקטי שנועד להדריך את הפציינט המעוניין לשוחח אודות הטיפול בקנאביס רפואי בעת פגישת הייעוץ אצלנו במרפאה.

נוהלים

כחלק מהנהלים החוקיים לקביעת זכאותו של פציינט לקבל אישור לקנאביס רפואי, משרד הבריאות דורש אבחון מרופא מומחה, ולפיכך אנו מבקשים שתקרא את המסמך שלהלן ותחתום עליו על מנת שנוכל לטפל בבקשתך בצורה המקצועית ביותר.


למרות העובדה שיחידת הקנאביס הרפואית של משרד הבריאות כבר בפעולה במשך קרוב לעשור, עליך לדעת כי שיעור הישראלים הסובל מכאב משתק יומי עמיד לגלולות, זריקות, או ניתוח שמקבלים טיפול בקנאביס רפואי עומד כיום על 2% בלבד, וכדי שתוכל לקבל את האישור עליך לעמוד בכל הקריטריונים של משרד הבריאות ושלנו* ולהסכים עם הסעיפים שלהלן.

וכן עליך לדעת כי עד שליחת ההמלצה יתכנו בממוצע עד 2-3 ביקורים במרפאה להכנת תיק ולשליחה למשרד הבריאות.

כמו כן עליך לדעת כי בין שליש לחצי מהמועמדים אינם עומדים בקריטריון של משרד הבריאות ושלנו*, למרות שכתוצאה מהשימוש בקנאביס באופן פרטי הם אכן מדווחים על הקלה בכאב הכרוני, ולמרות הירידה בצריכת האופיאטים.

כמרפאת לשיקום כאב שממקד טיפול לאוכלוסיית בעלי נכות אנחנו* מגבילים את ההמלצות לקנאביס רפואי למטופלים עם נכויות קשות כמו ניוון שרירים,MS , כריתות אברים עם כאבי פנטום, אנשים הסובלים מנזקים מוחיים או שבץ או פרקינסון ובעיות נוירולוגיות כמו כאב עצבי הנובע מנזק עצבי משמעותי מאוד המוכח בבדיקת EMG. ברוב המקרים, אנו יוזמים טיפול בקנאביס במסגרת מאמצי השיקומיים רב תחומיים אינטנסיביים.

אנחנו גם מטפלים,במקרים חמורים במיוחד, בקנאביס לסובלים מפראפלגיה וקואדרופלגיה, ניתוחי עמוד שדרה כושלים, דלקות פרקים, דלקות פרקים כתוצאה מפסוריאזיס, דלקת פרקים ריאומטית.

כמו כן לפגיעות שונות לאחר טיפולים כימותרפיים או כירורגיים לחולי סרטן .אנחנו ממליצים על קנאביס רפואי למטופלים אלה כאשר הכאב פוגע בתפקוד היומיומי.

הדבר נעשה בתיאום הדוק עם המומחים האחרים טיפולך, כמו גם עם רופא המשפחה שלך.

בדרך כלל למטופלים אלה הקנאביס הרפואי ישלים את המהלך הטיפולי הבינתחומי.

1. משרד הבריאות הינו הגוף היחיד שמוסמך לאשר שימוש בקנאביס רפואי בישראל. הביקור במרפאה הוא רק על מנת לבדוק אם הנך מתאים לקבל את ההמלצה שתוגש למשרד הבריאות. ההמלצה שלנו לא תמיד מובילה לרישוי!

2. התשלום הינו עבור התייעצות בלבד, והוא אינו מבטיח שתקבל את האישור או ההמלצה.

3. אין באפשרותנו להמליץ על קנאביס רפואי למטופלים אשר מתלוננים על כאבי גב תחתון או כאבי צוואר, כאבי ראש או פיברומיאלגיה, גם אם הכאבים בלתי נסבלים ואף אם נוטלים תרופות נרקוטיות נגד כאב זה. אנו גם לא נותנים המלצה לקנאביס רפואי לכאבים לאחר שברים במידה ואין פגיעה עצבית משמעותית מאוד שמאובחנת על ידי בדיקת EMG.

4. על מנת לקבל את ההמלצה לטיפול בקנאביס רפואי עליך להציג מסמכים רפואיים המאשרים את חומרת מצבך הרפואי. כמו כן עליך להביא אישור רפואי המעיד על כך שהטיפול התרופתי הקונבנציונאלי נוסה, אך לא הצליח להביא להטבה משמעותית במצבך. אלה עשויים לכלול טיפול באחד או יותר מהתרופות הבאות: טרמדקס, סימבלטה, ליריקה,elatrolet, Percocet, אוקסיקוד, אוקסיקונטין, targin או butrans.
כמו כן תיק ממרפאת כאב הכוללת הזרקות שקיבלת, יכולה להיות רלוונטית.

5. כדי לשפר את סיכוייך לקבל אישור אנו מבקשים שתביא צילומים של כל המסמכים הרפואיים שברשותך, הן הראשונים והן המעודכנים, כולל פענוח בכתב של צילומי רנטגן CT/ MRI/ EMG/ מיפוי עצמות, דוחות מעבדה וכו’. ללא המסמכים כמעט ואין סיכוי לקבלת המלצה לאישור.

6. אם אושפזת בעבר בעקבות הכאב (בבית חולים רגיל או שיקומי) עליך להביא מכתב שחרור.חולים שאושפזו לשיקום חייבים להביא את מכתבי השחרור שלהם.

7. במקרה שטופלת אצל פסיכולוג ו/או פסיכיאטר עליך להביא מהם אישור שאין להם התנגדות לטיפול בקנאביס.

8. הימנעות מביקור מעקב רבעוני- גורמת לביטול הרישיון לטיפול בקנאביס. אי הגעה לביקור ללא הודעה מראש – מחיבת בתשלום על הביקור.

9. הטיפול בקנאביס רפואי במרפאתנו- מחייב מעקב רבעוני ע”י הרופא.

קראו אודות ד"ר חיים משה אדהאן מומחה בשיקום מכאב

“עלינו להיות צנועים יותר. לא בכל המקרים אפשר לסלק את הכאב במאת האחוזים. אני מספק כלים להתמודדות עם המצב, ולמרות הכאב אפשר להעלות את רמת התפקוד היומיומי בכדי לשמור על איכות חיים נאותה”.

“אחרי שהמטופלים ניסו כבר הכל וכלום לא עזר להם הם מגיעים אלי. אני התחנה האחרונה”, אומר ד”ר אדהאן.

ד״ר חיים משה אדהאן
מומחה לטיפול בכאב
קראו אודות ד"ר חיים משה אדהאן מומחה בשיקום מכאב

“עלינו להיות צנועים יותר. לא בכל המקרים אפשר לסלק את הכאב במאת האחוזים. אני מספק כלים להתמודדות עם המצב, ולמרות הכאב אפשר להעלות את רמת התפקוד היומיומי בכדי לשמור על איכות חיים נאותה”.
“אחרי שהמטופלים ניסו כבר הכל וכלום לא עזר להם הם מגיעים אלי. אני התחנה האחרונה”, אומר ד”ר אדהאן.

ד״ר חיים משה אדהאן
מומחה לטיפול בכאב
x
לקביעת תור

לביקור וייעוץ טלפוני 24 שעות ביממה

או השאירו פרטים 

*ביקור וייעוץ טלפוני ב-100 ₪

** ביקור ראשוני במרפאה ב-150 ₪ בלבד 

*** מבוטחי מאוחדת לאומית זהב/שיא ומשרד הביטחון זכאים להחזר כספי של עד 700 ₪

גלילה למעלה

עברנו!
לקליניקה החדשה

הסדרי חנייה ונגישות:

התעדכנו בכתובתינו החדשה ובהסדרי החנייה והנגישות במקום.

רחוב דם המכבים 36 מודיעין 
בניין A
קומה 2 חדר 203
דילוג לתוכן