אבחון של נוירולגיה טריגמינלית ׁ(TN)

נוירולוגיה טריגמינלית ( Trigeminal Neuralgia) היא תסמונת הגורמת להתפרצות פתאומית חוזרת של כאב חזק ודוקר, בד”כ בצד אחד של הפנים. הכאב הנגרם מהתסמונת נחשב לאחד מהכאבים הנוירופטיים החמורים והחזקים ביותר הידועים לרפואה.

הכאב הניורופטי הנגרם מנוירולוגיה טריגמינלית מורגש, בד”כ, רק בצד אחד של הפנים: בחלק העליון, האמצעי ולעיתים גם התחתון. הכאבים חמורים, אינטנסיביים ומורגשים כדקירות או דומים לשוקים חשמליים.

התקף הכאב מתעורר באופן ספונטני או על ידי גירוי קל של מגע עדין, בדרך כלל באזורים המושפעים מהכאב. דברים שכיחים היכולים לעורר את הכאב הם מגע, דיבור, אכילה, שתייה, לעיסה, צחצוח שיניים, הברשת שיער, מקלחת ונישוק. צביטה או לחיצה של אזורי הכאב בדרך

אשה לאחר טיפול בטריגימינל נוירלגיה כאב בצד הפנים

כלל לא יגרמו לכאב להתעורר.

הכאב הניורופטי של TN מאופיין בתקופות של החרפה בהן ההתקפים מופיעים לעיתים תכופות יותר וכמעט שאינם ניתנים לטיפול על ידי תרופות. לאחר מכן יש תקופות של רגיעה בהן אין כאב כלל. בעת התקף של כאב  הפנים עלולות להתעוות והאדם החווה התקף כאב יישאר כמעט תמיד קפוא וימנע מדיבור או תנועה של הפנים, על מנת שלא לעורר התקפים נוספים של כאב..

לעיתים נדירות ההתקפים מתרחשים בעת שינה, אך הם יכולים להחמיר או להירגע בזמן שכיבה או הימצאות בתנוחות ספציפיות בזמן התקף הכאבים לעולם לא עוברים לצד השני של הפנים. במקרים נדירים בהם הכאב מופיע בשני הצדדים של הפנים, הכאבים מורגשים בצורה נפרדת.


תקופות ההחרפה בכאב נהיות תכופות וחמורות יותר ותקופות הרגיעה מתקצרות ככל שעובר הזמן. בעקבות כך, ככל שהמחלה נמשכת כך עולה הצורך בתרופות  אגרסיביות יותר או בטיפול ניתוחי.
לאבחון מדויק של מחלת הכאב נוירולוגיה טריגמינלית  ממליץ איגוד רופאי המשפחה בארצות הברית לעבור בדיקת MRI על מנת לשלול מחלות אחרות שהן בעלות סימפטומים דומים. הסקירה ב CT אינה יעילה בגילוי גורמים אחרים ולכן חשוב מאד לפציינט לדרוש MRI.
לקבלת מידע נוסף על אבחון ושיטות חדשות לטיפול בנוירולוגיה טריגמינלית  מומלץ לתאם פגישה עם מומחה רפואי בתחום רפואה פיסיקלית ושיקום.

קראו אודות ד"ר חיים משה אדהאן מומחה בשיקום מכאב

“עלינו להיות צנועים יותר. לא בכל המקרים אפשר לסלק את הכאב במאת האחוזים. אני מספק כלים להתמודדות עם המצב, ולמרות הכאב אפשר להעלות את רמת התפקוד היומיומי בכדי לשמור על איכות חיים נאותה”.

“אחרי שהמטופלים ניסו כבר הכל וכלום לא עזר להם הם מגיעים אלי. אני התחנה האחרונה”, אומר ד”ר אדהאן.

לחצו כאן להזמנת תור בטלפון 24/7 ☏ 053-995-6152​ או שלחו מסרון ונחזור אליכם בהקדם